З досвіду роботи вихователя Валентини ШИТЮК
Інтегроване заняття (літературне образотворення + екопростір розвитку дитини: соціальний світ)
Тема. Ознайомлененя з державними символами, читання вірша О.Лупія «Україна»
Мета : розвивати мислення, пам'ять, допитливість, інтонаційну виразність;
закріплювати уявлення дітей про символи України, вчити впізнавати державні символи та розповідати про них, продовжувати вправляти вихованців у вивченні та розповіданні програмового вірша;
виховувати любов до своєї країни та народу.
Матеріли та обладнання: плакат із зображенням герба та прапора, аудіозапис гімну України, ілюстрації до вірша О.Лупія «Україна», карта
Хід заняття
1. Мотиваційний прийом - вихователь приніс карту світу.
Розгляд карти. Завдання.
Знайдемо на ній Україну.
2. Бесіда про Батьківщину.
-В різних куточках планети – різні країни. В них живуть різні народи. Кожен народ має свою Батьківщину.
-Що таке Батьківщина?
-Яку назву має наша держава?
3. Ознайомлення з гербом, прапором та гімном України.
-Кожна держава має свої символи – це прапор, герб і головна пісня – гімн.
-Подивіться на герб – це Тризуб. Хто знає,що він означає? (Воля, сім’я)
Наш герб –Тризуб,
Це зброя, слава й сила.
Наш герб – Тризуб,
Недоля нас косила.
Та ми зросли, ми є,
Ми завжди будем,
Добро і пісню
Несемо ми людям. Н.Поклад
-А який прапор України? Що означають його кольори?
Небеса блакитні сяють з глибини,
А пшеничні й житні мерехтять лани.
Прапор наш, як літо, в сонці майорить-
По долині жито, по горі блакить.
- А наш державний Гімн – це урочиста, велична пісня, яка прославляє нашу Батьківщину і наш народ. Гімн «Ще не вмерла Україна» ми слухаємо і співаємо стоячи, поклавши ліву руку на серце, бо рідний край, про який співається у пісні, завжди у наших серцях.
(Слухання аудіозапису гімну «Ще не вмерла Україна»)
4. Читання вірша О.Лупія «Україна»
Я країна Україна
З козацького роду,
Мати вільних українців
Древнього народу.
Мої гори, моє море,
Моє небо чисте,
Тут мій прапор синьо-жовтий,
Тризуб золотистий.
5. Бесіда за змістом.
-Як можна назвати наш народ? (Український, козацький, вільний)
-Яка природа нашої країни? (Високі гори, чисте небо, широке море)
- Які у нас є державні символи? (Тризуб, синьо-жовтий прапор)
6. Дид.гра «Закінчи рядок»
7. Читання вірша вихователем удруге.
8. Розповідання вірша дітьми.
9. Рефлексія.
- Який вірш вам запам’ятався ?
- Які кольори переважали на занятті ?
- Що дізналися нового про символи нашої держави?
Юлія ШАДРІНА,
вихователь групи старшого дошкільного віку
Читання оповідання В.Сухомлинського «Бо я-людина»
Мета. Розвиваюча: розвивати зв’язне мовлення, мислення, уміння слухати й уважно сприймати художній текст. Навчальна: формувати вміння висловлювати власну думку, робити висновки. Ознайомити дітей з оповіданням В. Сухомлинського «Бо я-людина». Закріплювати вміння розуміти художній твір, відповідати на запитання вихователя. Збагачувати словник новими словами - прислівниками та дієприслівниками (обабіч, подорожні, битий шлях, крекчучи ).Формувати навички безпечної поведінки на вулиці (при спілкуванні з дорослими та незнайомими людьми).Розкрити мораль оповідання: «Чому бути добрими та справедливими». Виховна. Виховувати чуйність та доброту, людяність та милосердя, уміння співчувати. Прищеплювати повагу до себе та інших, бажання робити добрі вчинки
Попередня робота:
-бесіда про людяність, допомогу людям похилого віку;
- перегляд сюжетних картинок «Діти допомагають старшим»;
-вивчення ввічливих слів і правил поведінки на вулиці.
Хід заняття
I. Комунікативна діяльність.
Бесіда-міркування: "Що робить людину справжньою?". Як ви думаєте?
2.Гра «Дзеркальце» (дивлячись у дзеркало дитина міркує власну думку і озвучує її, яка вона людина)
II.Етап пізнавальної діяльності
В. Сухомлинський писав короткі оповідання про добрі вчинки. Усі вони, навчають нас бути чуйними, добрими і справжніми людьми. Ось послухайте одне із них, яке називається «Бо я-людина»
3.Читання оповідання
4.Словникова робота(пояснення невідомих слів)
-обабіч(прислівник)-сидів з одного боку;
-подорожні-люди, які йдуть у дорогу, мандрівники;
-битий шлях-добре протоптана дорога;
-крекчучи (дієприслівник)-тихо стогнати, видавати звуки від утоми.
5.Повторне читання оповідання
6.Бесіда за змістом
-Хто йшов битим шляхом?
-Скільки років було хлопчику?
-Де лежав камінь?
-Хто спіткнувся першим?
-Що сталося наступного дня?
-Що тато попередив хлопчика третього дня?
-Чому здивувався хлопчик?
-Хто прибрав камінь з дороги? Чому?
-Як ти розумієш вираз «Бо я-людина»
III. Перетворювальна діяльність
7. Робота в підгрупах(діти об’єднуються в трійках, для вирішення даних ситуацій)
a) Стенд «Небезпечні предмети» (дітям небезпечні предмети не можна брати, не можна відкривати, не можна торкатися, озирнутися і подивитися чи не має іще небезпечних предметів, повідомити дорослого)
b) Стенд «Незнайомі люди» (дітям неможна йти з незнайомими людьми, не можна брати від них подарунки, якщо щось пропонує-треба підійти до дорослого або покликати батьків)
c) Стенд «Добра людина» (добра людина-це та, хто допомагає, турбується, робить гарні вчинки. Добро робити легко й приємно. Кожен може стати людиною щодня)
IV. Оцінно-контрольна діяльність
-Що важливого ми дізналися про людину з цього оповідання?
-Які вчинки героя показують, що він справжня людина?
-Чому важливо допомагати іншим та бути добрим?
-Як би ти вчинив на місці дідуся?
-Що означає вислів «Бо я-людина»?
Підсумок: Дітям потрібно бути обережними з небезпечними предметами; обережно поводитись з незнайомими людьми. А головне, щоб бути людиною-значить піклуватися не тільки про людей, а й про друзів наших менших.
Ірина ВЛАСЕНКО,
вихователь групи для дітей молодшого дошкільного віку
Гра - подорож з елементами літературної вікторини та загадок
«НА ГОСТИНИ ДО КАЗКИ»
МЕТА: Закріпити знання про відомі казки та їхніх героїв, вчити дітей розрізняти знайому казку за її героями, словами казкових героїв та ілюстраціями до казки, спонукати до характеристики дій та вчинків персонажів казки (півник – працьовитий, мишки – ледарі; колобок – неслухняний, звірята в рукавичці – дружні тощо), передавати власні відчуття від їх вчинків.
Розвивати зв’язне мовлення, логічне мислення, уяву, емоційну сферу дитини.
Виховувати інтерес до художнього слова, любов до читання, та народної творчості, формувати базові моральні почуття та норми поведінки.
Для дітей з ООП створити комфорт, зацікавити змістом заняття, закріпити назви знайомих казок, літературних героїв цих казок, вивести моральні правила.
МАТЕРІАЛ ТА ОБЛАДНАННЯ: ширма для театру ляльок, іграшки – персонажі казок, торбинка з книжкою, ілюстрації, розрізні картинки (персонажі казок), дидактична ігри: «З’єднай героїв з однієї казки», «Яка ілюстрація зайва?»
ОРІЄНТОВНІ МЕТОДИ ТА ПРИЙОМИ:
1.Ігровий – примовка (обігрування):
«По доріжці бігла мишка
І в торбинці несла книжку.
Книжка відкривається –
Казка починається!»
2.Міні – вікторина через показ театру ляльок «Впізнай героя казки за словами»:
Я - Колобок, Колобок
По засіку метений,
Я на яйцях спечений,
Я від баби утік,
Я від діда утік,
І від зайця утік,
І від вовка я втік,
Від ведмедя я втік,
Та й від тебе утечу! Колобок (Колобок)
Круть, Верть,– а гляньте-но, що я знайшов!
Я - півник добрий, працьовитий
Колосок в дворі знайшов,
Потім борошно змолов,
Напік смачних пиріжків,
Ледарів-мишей провчив. Півник Голосисте Горлечко
Як пішла коза у ліс,
До хатинки я заліз,
Козеняток всіх поїв.
Лиш одненьке не злякалось
І в печі скоріш сховалось. Вовк (Вовк і семеро козенят) хитрий вовк
Я по лісі пострибала,
Рукавичка там лежала.
Пожить в ній я попросилась,
Мишка з радістю згодилась. Жабка (Рукавичка)
Я сміливий молодець
В мене гарний гребінець
Гостру косу я візьму
Лиску з печі прожену,
Хатку зайчику верну Півник (Зайчикова хатка)
3.Дидактична гра «Яка ілюстрація зайва?»
4.Виконання диференційованих індивідуальних завдань («Склади героя казки» (розрізні картинки);
«З’єднай героїв з однієї казки»)
5.Підсумок заняття (схвальна оцінка діяльності дітей, заохочувальні нагороди).
Оксана Рябоконь,
вихователь групи для дітей середнього дошкільного віку "Казка"
Заняття з літературного образотворення для дітей середнього дошкільного віку
«Слухання української народної казки «Вовк і семеро козенят»
Мета: розвивати увагу, мислення, пам‘ять, зв‘язне мовлення; продовжувати формувати вміння уважно слухати казку, стежити за розвитком подій, співпереживати, характеризувати вчинки героїв, за допомогою міміки і жестів передавати їхній емоційний стан (радість, страх, злість); запам‘ятовувати слова пісеньки, інтонаційно їх відтворювати; виховувати обережність, дисциплінованість, повагу і довіру до батьків, бажання допомагати рідним; емоційно-ціннісне ставлення до усної народної творчості.
Матеріали: велика бутафорська книга, дві картинки із зображенням справжньої кози та казкової, ІКТ (аудіо казка «Вовк і семеро козенят»), ілюстрації до казки, сигнальні картки для гри «Побрехеньки».
Хід заняття
Вихователь. У гості книга завітала,
Щось вона там загадала.
Ми цю книгу відкриваємо
І загадку відгадаємо
(діти відкривають книгу і бачать зображення справжньої кози та казкової)
‒ Хто зображений на картинках?
‒ Яка коза справжня, а яка казкова? Чому?(Відповіді дітей)
‒ Так, малята, саме ця коза живе у казці. У казках відбуваються чарівні та незвичайні події: тварини носять одяг, прикраси, розмовляють, живуть у хатинках.
‒ Ця коза завітала до нас не просто так. Вона хоче, щоб ми послухали повчальну історію, яка трапилася з нею та її козенятами.
Слухання аудіо казки «Вовк і семеро козенят»
Словникова робота (пояснення слів студена, ослін, черево)
Бесіда за змістом казки
Вихователь. Куди щодня ходила коза?
‒ Яку пісеньку співала козенятам, коли поверталася з лісу? Яким голосом?
‒ Чому коза навчала свої малят зачинятися і нікого не пускати в хатинку?
‒ Чому козенята таки потрапили вовку в зуби? Як він їх перехитрив?
‒ А як би ви вчинили на місці козенят? (Діти висловлюють свої припущення)
Вихователь. Малята, пропоную пограти у гру «Оживи картинку». У мене є кілька ілюстрацій до казки. Ви їх уважно розгляньте і, використовуючи тільки міміку та жести, покажіть, як козенята радіють поверненню мами-кози; як вовк підкрадається до хатинки; як козенята злякалися вовка.
Вихователь. Молодці, малята. Ви вдало передали емоції героїв казки.
А зараз я хочу перевірити, чи добре ви запам‘ятали, про що розповідається у казці.
Гра «Побрехеньки»
(вихователь пояснює значення слова побрехеньки і правила гри, де діти за допомогою сигнальних карток будуть визначати, де правда, а де ні)
· Одного разу коза пішла у супермаркет.
· Щодня коза ходила в ліс.
· Йдучи до лісу, коза розповідала козенятам віршики.
· Коли коза поверталася з лісу, співала пісеньку.
· Козенята, коли мати йшла у ліс, сідали дивитися мультики.
· Козенята зачинялися і сиділи тихо.
· Вовк приніс козенятам цукерочки.
· Вовк хотів з‘їсти козенят.
· Коза з вовком стрибали через струмок.
‒ Молодці! Ви були дуже уважні, і мені не вдалося вас заплутати.
Вихователь. Про кого ви сьогодні слухали казку? Що ви можете сказати про козу? Яка вона мама?
‒ Як ви думаєте, чи щасливі козенята, що у них така мама? Чому?
‒ А який вовк у цій казці?
‒ А якби у вовка була сім‘я, він би захотів з‘їсти козенят? Чому?
‒ Чого навчає нас ця казка?(Відповіді дітей, вихователь доповнює)
‒ Казка навчає дбати про свою безпеку, не довіряти незнайомцям; слухатися батьків, цінувати їхню турботу; що кожна людина має право на захист і піклування.
‒ Тож будьте слухняними, розумними, і біда буде обходити вас стороною.