З досвіду роботи вихователя Тетяни НЕДАШКІВСЬКОЇДИТИНА У СВІТІ ПРИРОДИ+ДИТЯЧІ ДОСЛІДЖЕННЯ ТА ЕКСПЕРИМЕНТИТема: Ознайомлення з властивостями води "Водичка - найстарша землі сестричка"Мета: продовжувати ознайомлювати дітей з ознаками властивостей води : холодна , гаряча, тепла; потрібна рослинам для життя, людям для виживання і підтримання чистоти;закріплювати знання дітей про такі природні явища, як дощ, град, роса, туман, пара, веселка;розвивати вміння дітей робити висновки, спостережливість ;виховувати шанобливе ставлення до води як до основи життя, любов до рідного краю, до всього живого.Хід заняття:Вихователь :- Діти, сьогодні до нас завітали гості. Привітаймося з ними!Діти:- В дитсадочку новий день.Всім говорим «Добрий день!».Сонцю, полю, і травичці,Добрим людям, тихій річці. (чути дзвін)Вихователь:- Коли дзвенить дзвоник, то, мабуть, прийде якийсь гість.(спускається хмаринка)Вихователь:- Чому до нас не привіталась зранку?Чому посіріла, чому посумнішала? Мабуть, хмарко, ти захворіла?Хмарка:- Ні, я не захворіла, я діточок-краплиночок своїх розгубила.Вихователь:- Діти, хмаринці ми можемо допомогти?Діти:-Так!Вихователь:- А чи знаєте, де краплинки знайти?Загадку спробуйте відгадати, зрозумієте, де краплинки шукати.То тверда , то м’яка,То здебільшого рідка,То нечутна , то шумить,Або навіть закипить.Як нема її , біда.Люди звуть її: (водо).Вихователь:- То де ми , малята, будемо шукати краплинки?Діти :- У воді.Вихователь:-А чи знаєте ви, як і де люди використовують водичку?Дид. Гра « Де люди використовують воду»Вихователь:- Вода є скрізь: у повітрі, яким ми дихаємо, у землі, на якій все росте.Вода є навіть у нашому організмі . Хочете переконатись? Дослід №1. У нашому організмі є вода.Візьміть дзеркальця, піднесіть їх до ротика і видихніть повітря . Що ви бачите на поверхні дзеркальця ?Діти:- Туманчик.Вихователь:- То дрібні краплинки води осіли на поверхні дзеркальця.То у чому ,діти , ми переконались?Діти:- У нашому організмі є вода.Вихователь:- Подивіться на склянки. Що в них?Діти:- Вода .Вихователь:- Яка вона ?Діти:- Прозора.Вихователь:- Спробуйте яка вода на смак:Діти:- Вода не має смаку.Дослід №2. Цукор розчиняється у воді.Вихователь:- Додайте у склянку з водою цукор. Скуштуйте , яка вода на смак?Діти:- Солодка.Вихователь:- То який ми зробимо висновок?Діти:- Цукор розчиняється у воді.Вихователь:- А якщо ми додамо сіль , то яка вона буде на смак , як гадаєте?Діти:- Солона.Дослід №3. Фарба розчиняється у воді.Вихователь:- Візьміть пляшечки з водою, збовтайте водичку. Що сталося?Діти :- Водичка стала кольоровою.Вихователь:- Як ви гадаєте чому?Діти:- Тому, що на кришечці була фарба .Вихователь:-То який висновок ми можемо зробити ?Діти:- Фарба розчиняється у воді .Вихователь:- Ось бачите, вона справжня чарівниця. А , можливо, водичка нам і допоможе відшукати краплинки? Я пропоную утворити річечку, вздовж якої ми підемо, можливо, й краплинки знайдемо. Візьміть лійки і по черзі підійдіть до млинка та налийте водичку на нього, щоб утворилась річечка.А, коли ми ллємо воду на млинок , що відбувається?Діти:- Млинок крутиться.Вихователь:- Ось бачите, водичка , ще й велика трудівниця. Ще можете на водичку пустити човники. Що вони роблять? Завдяки чому вони пливуть?Діти:- Тому, що водичка тече, біжить.Вихователь:- Спробуймо й ми вздовж водички піти та краплинки знайти . (На тканині у вигляді річки стоять кораблики , на яких ілюстрації з природними явищами).Попереду я бачу зображений дощик. Можливо, тут краплинку знайдемо. Хто хоче уявити себе дощовою краплинкою і розповісти про себе?(Дитині одягається маска краплинки)Дитина:- Я дощова краплинка, буваю різна за розміром і характером. Ми дрібно і швидко стукаєм по землі, листочках дерев, дахах будинків, шибках своїми прудкими ніжками.Вихователь:- Діти, а як можна зробити дощик влітку?Діти:- Пирскавкою.Вихователь:- Хочете пограти під дощиком? А який літній дощик?Отож пограємося під теплим, літнім дощиком. (Вихователі пирскавками утворюють дощик) Мовна гра «Що робить дощик?» (іде , капає,поливає, моросить, падає, ллє, стукотить і т.д.)Вихователь:- А ось і краплинка- донечка хмаринки . Тепер вона не сховається , бо ми все про неї знаємо. (Діти беруть краплинку у відеречко)- Підемо далі блукати , краплинки шукати.Що то попереду стоїть ? Якась кастрюля ,вона дуже гаряча. Обережно! Що ж в ній?Дослід №4 Утворення пару.Вихователь:-Відкриємо кришку. В кастрюлі кип’ячена вода. Ппри відкриванні кришки піднімається пар над кастрюлею. Що на кришці?Діти:- Вода.Вихователь:- На кришці краплинки пару, який перетворився на водичку. Хто хоче уявити себе паринкою?Дитина:- Я паринка ,дрібна непомітна краплинка, що піднімається над кип’ячим посудом, теплим морем чи розігрітою землею.Вихователь:- Зверніть увагу на ілюстрацію. Хто знає , що це за явище? Хто хоче розповісти про туман?Дитина:- Я туман, утворююсь з водяної пари, яка не може піднятись вгору. Буваю білим , сірим, синім. Кориснийдля рослин, росту грибів. А людям і птахам не до вподоби , тому, що тяжко рухатись , дихати.Вихователь:- Ось і тут ми краплинку води знайшли, тоді далі пішли. Вздовж річки ми ідем , всі краплинки знайдем.- Діти погляньте на цю ілюстрацію. Що це за краплинки лежать на листочках?Діти:- Це росинки.Вихователь:- Хто хоче уявити себе росинкою?Дитина:- Я –росинка . Прозора краплинка води, що сідаю на рослини, на землю, вночі , або вранці.Дослід №5. Утворення роси.Вихователь:-Зверніть увагу на серветку. Вона волога і прикриває банку, під якою росте рослина. На банці і на рослині краплини роси. Ппара яку виділяє рослина, охолоджуючись, осідає у вигляді краплин на стінках банки і листочках. Росу в народі називали «Живою водою». Щоб бути загартованим і здоровим, пропоую зняти взуття і пройтися босоніж по росі (по змоченій траві).І тут ми знайшли краплинку- хмаринки дитинку .Ідемо далі подорожувати. Краплинки шукати.Що зображено на цій ілюстрації? Хто знає?Діти:- Це град.Вихователь:- Хто хоче уявити себе градинкою і розказати про себе?Дитина:- А я градинка, замерзла краплинка води- кристалик. Я завдаю великої шкоди людям, рослинам.Вихователь:- Візьміть по градинці на долоньку. Яка вона?Діти:- Холодна.Вихователь:- Візьміть градинки, киньте у водичку. Що ви спостерігаєте?Діти:- Градинки розтають.Вихователь:- А що ж станеться з предметами, що знаходяться в чарівній скринці?Спробуємо припустити, ці предмети потонуть чи будуть плавати на воді?Дид.гра «Потоне – не потоне» Будемо закривати очі, брати предмет,відгадувати його і робити припущення: потоне він у воді чи ні.Після досліду на таблиці відмітити стрілочкою вгору чи вниз (потоне чи ні).- Тож, ми відшукали ще одну краплинку. Продовжуємо мандрувати, краплинки шукати.- А що це за явище зображене на цій ілюстрації?Діти:- Це веселка.Вихователь:- Хто хоче уявити себе веселкою?Дитина :- Я веселка. Утворююсь, коли на маленькі краплинки води падає сонячне проміння. Я маю сім кольорів. Я подарую вам сь ці мильні бульбашки і пропоную роздивитись кольори веселки, погравши з мильними бульбашками. (Діти пускають мильні бульбашки).Вихователь:- Ось і відшукали ми останню краплинку, мами- хмаринки дитинку.- Ось бачите ,дітки , яка водиця красива,яка цікава і як необхідна всім нам. Щоб весь час вода була на землі, слід її оберігати.- Діти як ми можемо зберегти водичку?Діти:- Закручувати кран коли не користуємось.- Коли користуємось відкривати тоненьку цівку.- Не смітити біля водойми і не засмчувати водойму.Вихователь:- Які ви розумники і дослідники. Тепер краплинки ніколи не будуть тікати від вас і від хмаринки.- Хмаринко, ми вздовж річки пройшли , всіх твоїх діток-краплинок знайшли .- Краплинки теж зраділи і дуже хочуть погратися з нами в гру «Я краплинка»( кожній дитині вручається медальйон – «краплинка». Діти граються на майданчику. Перша краплинка каже :» Я краплинка ,я біжу. За собою струмок веду». Бере наступну дитину за руку , Так утворюється стрмок).Вихователь:- Ось і краплинки тобі ,хмаринко, повертаємо. Бо про водичку все знаємо. (Прикріплюють до хмаринки краплинки).Вихователь:Яка буває водичка? Що вона вміє робити? Де вона живе? І т.д.