ОСВІТНЯ СИТУАЦІЯ " ЯК ВИМІРЯТИ ОБ’ЄМ РЕЧОВИН ВЕСЕЛО, ЦІКАВО Й НЕЗВИЧАЙНО"?
Вихователь: Шитюк В. В.
МЕТА: сприяти розвитку пізнавальної активності, логічному мисленню, спостережливості, допитливості, формуванню навичок партнерської взаємодії;вправляти у вимірюванні об’єму сипких речовин та рідин за допомогою умовної міри (мірних посудин); формувати вміння встановлювати співвідношення між об’ємом умовн ої мірки та кількістю ( чим менша міра – тим більша кількість) та висловлювати судження; виховувати відповідальність , почуття взаємопідтримки, емоційно – ціннісне ставлення до результатів діяльності.
МАТЕРІАЛИ: відеозапис( ігровий герой ), меню з к’юар – кодом, різні мірні посудини, рисова крупа, різні чаї в чайниках, коржі, склянки з сиропом, піпетки, математичні набори з фішками і цифрами
ХІД ЗАНЯТТЯ:
І. Постановки проблеми
Білка Сенді на відео-записі пропонує дітям підготувати все до обіду для зустрічі гостей, використовуючи умовні мірні посудини.
- Білка Сенді залишила вам меню. Давайте подивимось, які страви потрібно підготувати (рисова каша, чай, коржі).
- А що це в куточку меню?( к’юар-код). Наведемо камеру і скануємо код, тут питання, які залишила білка Сенді для перевірки вашої готовності до роботи. А підказки знаходяться під меню(різні мірні посудини)
Питання:
- Якими умовними мірними посудинами можна виміряти сипучі речовини?
- Якими умовними мірними посудинами можна виміряти рідини?
- Яка умовна міра має більший об’єм: чайна ложка чи столова?
- Яка умовна міра має менший об’єм: склянка чи стопка?
- Чи можна виміряти об’єм крупи жменею?
- Чи можна виміряти об’єм цукру лінійкою?
- Молодці! Відповіли на всі запитання! Отже, готові до виконання завдань! Для роботи на кухні одягнемо фартушки.
ІІ. Висунення та перевірка припущень.
1. Вимірювання рисової крупи різними мірними посудинами (робота в парах). Повторення правил вимірювання сипучих речовин (показ вихователя).
- Діти , як дізнатися скільки буде гостей? (Порахувати тарілки). Кожному гостю потрібно виміряти і відсипати однаковий об’єм рису зі склянки у тарілку різними мірними посудинами, щоб дізнатися скільки в склянці ложок та стопок. Як ви думаєте якої міри буде більше в результаті, а якої менше?
- Робота дітей у парах(один вимірює ,інший відкладає фішкою,разом знаходять результат і позначають відповідною цифрою)
- Підведемо підсумок. Скільки столових ложок рису в склянці, скільки десертних ? Чому у вас однакова кількість , а у вас різна? (Чим більший об’єм умовної міри , тим менша кількість і навпаки). Чи сподобалось працювати в парах? Чи виникли у вас складнощі при вимірюванні крупи умовними мірами?
2. Вимірювання об’єму чаю (калинового і чорного) однаковими мірними посудинами (склянками).
Повторення правил вимірювання рідин (показ вихователя).
Діяльність дітей в командах (в кого червона нитка на руці розливає калиновий чай , в кого чорна – чорний).
Висунення припущень:
- Як ви думаєте, як виміряти різний об’єм рідини в чайниках? (Можна виміряти однаковими посудинами)
Діти вимірюють об’єм чаю однаковими склянками.
- Чому не вистачило калинового чаю на всі склянки? (Бо об’єм цього чаю був менший за об’єм чорного чаю)
- Отже, ви довели, щоб визначити різний об’єм рідини, потрібно міряти однаковими мірними посудинами.
3. Прикрашання коржиків краплями сиропу з піпетки за схемою(смайлики).
Пальчикова гімнастика.
Наші ручки-трудівниці,
Наші ручки-помічниці.
Щіпка солі, жменя цукру,
Склянка молока, склянка борошна.
Тісто місили, місили,
Коржики ліпили, ліпили.
В печі випікали –
Коржики вийшли на славу.
- Які міри ми з вами згадали?
- Чим же можна виміряти маленький об’єм рідини (краплю)? (Піпеткою)
- А де ще люди використовують піпетку? (В лікуванні,в кулінарії,в дослідах)
Повторення правил користування піпеткою.
Прикрашання дітьми коржиків сиропом з піпетки у вигляді смайликів(для очей-по одній краплі,для носика- три,для ротика-п’ять)
Короткий підсумок.
3.Рефлексія
На екрані з’являється білка Сенді:
- Якими мірними посудинами ви вимірювали рисову крупу?
- Чому моїм гостям не вистачило калинового чаю?
- Якою найменшою мірною посудиною ви сьогодні користувалися?
- Що вам сподобалося вимірювати?
З досвіду роботи Наталії ГАРБАРЧУК
Освітня подорож «Назустріч осіннім листочкам».
Кількісна і порядкова лічба. Цифри від 1 до 7. Числа-сусіди. Склад числа 7. Орієнтування у просторі.
Освітня подорож «Мандрівка до математичних зупинок».
Склад числа 7. Плоскі та об*ємні геометричні фігури. Видозмінювання геометричних фігур. Складання сюжетної картини із лічильних паличок і геометричних фігур «Футбольне поле».
Тетяна НЕДАШКОВСЬКА.
Заняття з сенсорно-пізнавального розвитку для дітей старшого дошкільного віку.
Гра-подорож "У пошуках сонячних промінчиків"
Оксана РЯБОКОНЬ
Гра-заняття з сенсорно- з вихованцями раннього віку "Кольорові рибки"
Валентина ШИТЮК.
Заняття з сенсорно-пізнавального розвитку для дітей середнього дошкільного віку.
Лічба в межах п*яти.
Орієнтування у просторі. Геометричні фігури.
Юлія ШАДРІНА
Заняття з сенсорно-пізнавального розуитку з вихованцями молодшого дошкільного віку.
Геометричні фігури. Орієнтування у просторі.
Ірина Мельник.
Заняття з сенсорно-пізнавального розвитку з вихованцями старшого дошкільного віку. Лічба предметрів. Утворення множини за допомогою числа. Порівняння множини за допомогою знаків "більше", "менше", "порівну"
Людмила КРИВЧУК
Заняття з сенсорно-пізнавального розвитку з вихованцями раннього віку.
Форма, величина, колір предметів.