Оксана РЯБОКОНЬ (з досвіду роботи)
Конструктивне образотворення з вихованцями молодшого дошкільного віку
«Гарні серветочки»
Мета: формувати уявлення про декоративні візерунки, використовуючи доступні для дітей витвори декоративного мистецтва (вишивка); уміння викладати та наклеювати візерунок по кутах і сторонах квадрата, використовуючи рослинні елементи (квіти та листочки); розвивати творчі здібності, дрібну моторику рук, уміння визначати форму, колір, працювати з клеєм; виховувати естетичне сприйняття дійсності, бажання створювати красу своїми руками.
Матеріали: скриня з вишитим рушником і скатертиною, серветка з рослинними елементами, квадрати білого кольору, квіти, листочки (по 4 елементи на кожну дитину), клей, пензлі, підкладки, паперові серветки.
Хід заняття
I.Етап комунікативної діяльності
Вихователь звертає увагу дітей на скриню, що стоїть в українському куточку.
‒ Що може зберігатися у скрині?(Припущення дітей.)
‒ Давайте подивимося, що ж там лежить.
‒ Це малята рушник та скатертина. Але вони не звичайні, якими ми користуємося щодня, а оздоблені вишивкою. Вишивка – вид декоративного мистецтва, у якому візерунок та зображення виконуються ручним або машинним способом на різних тканинах нитками чи бісером. Цим видом мистецтва займаються жінки та дівчата, їх називають майстринями – вишивальницями. Вишиваючи рушники, скатертини, серветки, сорочки, майстрині використовують геометричні, рослинні або рослинні орнаменти.
II.Етап пізнавальної діяльності
Д⁄гра «Знайди рослинні елементи у візерунках» (діти розглядають рушник і скатертину зі скрині та називають рослинні елементи, які використані у вишивці – квіти, листочки, ягоди).
Мотиваційний момент
– Малята, нещодавно у садочок прийшов лист від ляльки Оленки, яка живе в країні Іграшок. Оленка пише, що неї були улюблені серветочки, якими вона прикрашала святковий стіл. З часом серветочки потьмяніли, втратили свої кольори. Лялька просить нас, щоб ми зробили для неї нові серветочки.
– Я вважаю, що ми зможемо виконати прохання Оленки.
Розгляд вишитої серветочки українському куточку
– Якого кольору серветочка?
– Якої вона форми?
– Чим прикрашена серветка?
– Якого кольору квіти, листки?
– Де розташовані квіти, а де – листочки?
Показ і пояснення виконання роботи
– Зараз я прикрашу свою серветочку, а ви подивитеся, що у мене вийде.
– Перед початком роботи я закочую рукави на одязі, щоб вони мені не заважали. Квіточки я розташую у кутах серветки, а листочки – між квітами. Кожну деталь викладаю на підкладку, намащую клеєм, починаючи від середини до країв; потім змащеною стороною прикладаю на поверхню, зверху притискаю паперовою серветкою, що прибрати залишки клею. Ось такий візерунок вийшов у мене.
– Діти, щоб роботу розпочати, треба пальчики вам розім’яти.
Пальчикова вправа «Квіточки»
Наші гарні квіточки розкривають пелюстки.
Вітерець їм повіває, у різні сторони гойдає.
Наші гарні квіточки закривають пелюстки,
Голівоньками кивають, тихо спатоньки лягають.
III.Етап перетворювальної діяльності
Самостійна робота дітей(діти спочатку викладають візерунок на квадратній формі серветки, потім наклеюють деталі). Індивідуальна допомога вихователя.
IV.Етап оцінно-контрольної діяльності
– Які гарні вийшли серветочки, яскраві, охайні. Вони можуть стати окрасою для будь-якої полички чи столу.
– Чим серветочки прикрашали?
– Для кого ви їх аплікували?
– Я думаю, що лялька Оленка буде дуже вдячна вам за таку красу. Коли серветки висохнуть, ми їх відправимо в країну Іграшок.
Юлія ШАДРІНА (з досвіду роботи)
Конструктивне образотворення з вихованцями молодшого дошкільного віку
Тема: «Сніговичок»
Мета. Вчити дітей складати і наклеювати зображення, що складаються з трьох готових частин, закріпити прийоми обстеження предметів дотиково - руховим і зоровим способом. Розвивати здатність, визначати форму і розмір предметів, практичні вміння акуратного наклеювання і дрібну моторику рук. Виховувати здатність радіти результатам своєї діяльності та приносити радість іншим.
Обладнання: картон блакитного кольору для кожної дитини, 3 круги білого кольору та різного розміру (великі, середні , маленькі), клей, серветки.
Попередня робота: проведення на вулиці ігор зі снігом, ліплення сніговика.
Хід заняття
1. Сюрпризний момент
Лежать кульки, накриті білим покривалом. Заходить вихователь з дітьми в групу і говорить:
- Подивіться, до нас гості завітали. Давайте разом з вами привітаємося. (вітаються)
- Дітки, а ви не помічаєте в нашій групі щось дивне. Зима за ніч стільки снігу намела і який замет у нас з’явився. А можливо, тут хтось заховався? (разом з вихователем підходять і відкривають)
2. Бесіда
- Ой, що це? (кульки, м’ячики)
- Пограймося з ними, покатаємо.
- А доторкнімося, які вони на дотик? (м’які, пухкі)
- А які вони за розміром? (великі, маленькі)
- А якого вони кольору? (білого)
- Нумо порахуємо їх. Скільки кульок у нас є? (три)
- А вони однакові чи різні? Покажіть найбільшу, а тепер найменшу.
- Діти, а що ми з цих кульок можемо зробити? (відповідь дітей – сніговика)
3. Дидактична гра «Склади сніговичка»
- Давайте разом з вами його складемо. Яка буде першою? Яка другою? Яка третьою?
- Молодці! І щоб наш сніговичок ніколи не сумував, зробімо йому друзів – сніговичків . Спочатку підійдіть до мене, я вам покажу, якого сніговичка наклеїла я. Розгляньмо його: який він, з скількох частин складається? (відповідь дітей)
4. Показ і пояснення
- А зараз я вам покажу, як його потрібно викладати, а потім наклеювати. Але викладаємо так, щоб кульки були стислими, не відокремлювалися.
- Подумаймо, яка кулька буде першою? А яка другою? Третьою? (відповідь дітей)
5. Самостійна робота
- Тепер ви сідайте на свої місця і викладіть сніговичків у себе.
- Молодці! А тепер будемо їх наклеювати.
- Нехай наші сніговички підсохнуть. А ми в той час пограємось з нашим сніговичком, потанцюємо та розвеселимо його.
6. Руханка «Сніговичок»
- Сніговички наші підсохли, подаруймо їх нашому сніговику.
- Дивіться, дітки, який він став веселий!
7. Поціновування дитячих робіт
- А тепер погляньмо, які сніговички вийшли у нас (веселі, біленькі, пухнасті)
8. Релексія. За допомогою рефлексивних запитань