«У пошуках скарбів»
Формування лексико-граматичних категорій на матеріалі лексичної теми «Свійські тварини».
Мета: Закріплювати поставлені звуки у зв’язному мовленні, удосконалювати мовленнєві здібності, зокрема артикуляцію, дикцію, інтонаційну виразність мовлення. Розвивати фонематичне сприймання, дрібну моторику пальців рук. Уточнити та закріпити словник дітей з теми: " Свійські тварини ", за допомогою дидактичних ігор : «Хто у кого ?» , « Хто що їсть?». Продовжувати вчити відгадувати загадки за допомогою мнемотаблиць. Підтримувати позитивний настрій у дітей та виховувати товариські відносини у колективі.
Хід заняття:
І. Організаційний момент.
Психогімнастика «Гусенята».
Прихід листоноші.
Доброго дня, малята в мене трапилося лихо. Я загубив свою сумку з листами і газетами. Що робити далі я не знаю. Може ви мені допоможете її знайти?
Ось я намалював план – схему де був останнім часом , може вона вам знадобиться. А я піду шукати далі .
ІІ. Основна частина .
За схемою до першого пункту діти «летять на літаку». Вправа «літак».
«Галявина слухняного язика».
1. Артикуляційна гімнастика.
Язик – чарівник:
Знаємо, що наш язик – Дивовижний чарівник.
Все, що ми захочемо, Зробить він охоче.
Перетвориться спочатку . На малесеньку лопатку
Гостру голочку язик. Вже давно робити звик.
Побажаєм, стане чашкою, Зовсім це йому не важко
День і ніч ні на хвилину, Не спиняється годинник.
Зробим язичком ось так: Тікі - так, тік - так.
Наша гойдалочка мила . Діткам всім дарує крила.
Вгору-вниз, вгору - вниз, Опустись і піднімись.
Серед лісу, на горбочку, Гарні виросли грибочки,
А найкращий – боровик, З ним знайомий наш язик.
Знаєш ти і знаю я, Якщо трапиться змія
І покаже своє жало, Сміху, мабуть, буде мало.
Карлсон прилетів і зранку, З’їв варення цілу банку.
Він злизав його ось так. В нього пречудовий смак!
Ось біжать без перепони, По дорозі диво-коні.
І дзвенять, дзвенять підкови Диво-коників казкових.
А тепер ось, як індик, Що ж бо хоче він сказати
Неслухняним індичатам? Наш язик-чарівник
Показав усе, що міг, Повернувся до хатинки:
Час настав для відпочинку .
2. Зараз ми поїдемо на конячці. Приїхали на галявину « Уважних вушок».
1. Відтворити ритм.( Відстукування ритму).
2. Робота з деформованим текстом .
- Рибка любить котик.
- На корова пасеться поле.
- У великої гриви кінь.
- Будинок стереже собаку.
3. Їдемо на поїзді.Ч- ч-ч-ч-ч. Галявина загадок . (робота з мнемо таблицями).
Зубастий, волохатий, як спати лягає, пісенько собі співає (кіт)
З бородою, а не дід, з рогами, а не бичок, молоко дає, а не корова (коза)
Як і зайчик, має вушка,
Весь пухнастий, як подушка,
Любить моркву, капустину,
Лагідний, немов дитина.
Білий, ніби заметіль,
В клітці спить маленький… (кріль).
Йшов із ріжками стіжок,
Пригощав малих діток
Молочком таким смачним,
І поживним, й запашним.(корова)
4. Галявина відпочинку.
До наступної галявини ми підемо пішки. Топ – топ – топ - топ.
Масаж для зняття м’язової втоми
«Сонце» (мяке поглажування по плечам). Яскраво світить миле сонце, тепле сонячне проміння погладжує наші плечі.
* «Тайфун» (поглажування по спині кулачками).
зненацька подув сильний вітер,
«Дощь» (легке постукування по спині пальцями). Пустився мілкий дощь, «Грім і блискавка» (ребром долоні потирають спину).
«Град» (сильне постукування пальцями). Посипався град,
«Дощь» (легаке постукування пальцями).
Дощь став переставати «Солнце» (поглажування по плечам). знову сонечко стало ласкати теплим промінням.
5. До наступної галявини ми відправимося на машині .
Вправа «мотор». Р – р – р – р.
Галявина ігор .
Діти на цій галявині нам пропонують погратися в ігри.
Дид. Гра «Хто у кого?» (відповіді діти озвучують в голос).
Дид. Гра «Хто що їсть?»(гра з м’ячиком)
6. Галявина спритних пальчиків. Розвиток дрібної моторики.
Малята ви зараз за допомогою свої пальчиків та пісочку відтворите все, що вам сподобалося в нашій подорожі.
Діти відшукують сумку дядька Федора і віддають її. Дядько Федор пригощає дітей цукерками і дякує. Запитує якою була подорож, що бачили діти.
ІІІ. Підсумок заняття.
КОЛИ СЛІД ЗВЕРНУТИСЬ ДО ЛОГОПЕДА
Підставою для відвідування логопеда є неправильна вимова звуків.
Свистячі: С,З,Ц – малюк повинен чітко вимовляти до кінця 3 р. життя.
Шиплячі і сонорні : Ш,Ч,Ж,Л,Р, до кінця 5 р. життя. Якщо ви помітили помилки і вас тривожить мова вашої дитини зверніться до логопеда за консультацією і невідкладно, чим довше малюк буде картавити і шепелявити, тим міцніше закріпиться у нього неправильна вимова і тим важче буде в майбутньому виправити дефект.
ДИХАЄМО ПРАВИЛЬНО Й ЛЕГКО РОЗМОВЛЯЄМО
З ДОСВІДУ РОБОТИ Олени ЯКИМІВ., ВЧИТЕЛЯ-ЛОГОПЕДА ДНЗ
Мнемотехніка . Що Це?
Мнемотехніка - це система методів і прийомів, що забезпечують ефективне запам'ятовування, збереження і відтворення інформації, і звичайно, розвиток мови.
Мета навчання мнемотехніці - розвиток пам'яті, мислення, уяви, уваги, а саме -психічних процесів, адже саме вони тісно пов'язані з повноцінним розвитком мови.
Спочатку мнемотехніка виникла як невід'ємна частина риторики (ораторського мистецтва) і призначалася для запам'ятовування довгих промов. Сучасна мнемотехніка значно просунулась як в теоретичному, так і в технічному плані і робить можливим не тільки фіксацію в пам'яті послідовності текстового матеріалу, але і дозволяє безпомилково запам'ятовувати будь-яку точну інформацію, яка традиційно вважається важко запамятовуємою.
В даний час виділяються шість напрямків мнемотехніки:
- народна мнемотехніка;
- класична мнемотехніка;
- педагогічна мнемотехніка;
- циркова (естрадна) мнемотехніка;
- спортивна мнемотехніка;
- сучасна мнемотехніка.
1.1. Педагогічна мнемотехніка.
Засновником педагогічної мнемотехніки можна вважати П. Рамуса. У 16 столітті в Кембріджському університеті в Англії викладалася як класична мнемотехніка (в особі Джордано Бруно), так і педагогічна мнемотехніка, яку просував Петро Рамус. Так вже вийшло, що педагогічна мнемотехніка, не заснована на візуальному мисленні, була більш доступна і зрозуміла більшості людей. І головне, педагогічна мнемотехніка не встановлювала таких високих планок, як це робила класична мнемотехніка. Простіше кажучи, педагогічна мнемотехніка відмовилась від прямого використання зорових образів при запам'ятовуванні, і щоб замаскувати падіння ефективності запам'ятовування - різко знизила вимоги до учнів. Педагогічна мнемотехніка не змушувала запам'ятовувати хронологічні таблиці, тому в учнів не було необхідності цього робити. Педагогічна мнемотехніка робить акцент на природне запам'ятовування при багаторазовому повторенні досліджуваного матеріалу. Це багаторазове читання тексту; багаторазове повторення вголос; переписування досліджуваного матеріалу з книги в зошит; перемальовування ілюстрацій з підручників. Це організація навчального процесу у вигляді гри. Це створення великої кількість допоміжного (дидактичного) матеріалу ... І багато інших методів.
У 16 столітті педагогічна мнемотехніка здобула повну перемогу над класичною мнемотехнікою. Її методи до цих пір використовуються в офіційній системі освіти.
1.2. Мнемотехніка в логопедичній роботі.
Мнемотехніку в дошкільній педагогіці називають по-різному: Воробйова Валентина Костянтинівна називає цю методику сенсорно-графічними схемами, Ткаченко Тетяна Олександрівна - предметно-схематичними моделями, Глухів В. П. - блоками-квадратами, Большева Т. В.-колажем, Ефименкова Л. Н - схемою складання розповіді.
Я хочу розглянути фактори, що полегшують процес розвитку зв'язного мовлення, диференціації та автоматизації поставлених звуків. Один з таких факторів, на думку С. Л. Рубінштейна, А. М. Леушина, Л. В. Ельконіна та інших науковців - це наочність. Розгляд предметів, картин допомагаєдітямназиватипредмети, їххарактерніознаки, дії.В якостііншогодопоміжногочинникаможна виділити створення плану висловлювання, назначимістьякогонеодноразововказуваввідомий психолог Л. С. Виготський. Він визначавважливістьпослідовногорозміщеннязпопередньою схемою всіхконкретнихелементіввисловлювання.
При формуванні правильної звуковимови мнемотехніку можна використовувати на всіх етапах корекційної роботи, так як мнемотехніка багатофункціональна. На етапі викликання і постановки ізольованого звуку це може бути намальований або схематично-графічний образ звуку, що допомагає дитині пригадати правильний артикуляційний уклад та акустичне звучання звуку. В міру ускладнення роботи (автоматизація звуку) ускладнюється образ звуку, це вже певна схема (набір) знаків-символів. Кількість символів залежить від індивідуальних здібностей дитини і від етапу роботи.
Взявши за основу думку великих педагогів, побачившиефективністьнаочногоматеріалу, я почала використовувати в своїй роботі мнемотаблицідлянавчаннядітей із ЗНМ.
Як будь-яка корекційна робота, мнемотехнікабудуєтьсявід простого до складного. Починала роботу з найпростішихмнемоквадратів, послідовно переходила до мнемодоріжок, і пізніше - до мнемотаблиць.
ІІ. Розділ. Мнемотаблиці.
Оволодіння прийомами роботи з мнемотаблицями значно скорочує час навчання і одночасно вирішує завдання, спрямовані на:
• розвитокосновнихпсихічнихпроцесів - пам'яті, уваги, образногомислення та мовлення;
• перекодуванняінформації, тобтоперетворення з абстрактнихсимволіввобрази;
• розвитокдрібної моторики рук при частковомуабоповномуграфічномувідтворенні.
Зміст мнемотаблиць - це графічне або частково графічне зображення персонажів казки,оповідання, вірша, явищ природи, деяких дій та іншого, шляхом виділення головних смислових ланок сюжету. Головне - потрібно передати умовно-наочну схему, зобразити так, щоб намальоване було зрозуміло дітям.
Схемислужатьсвоєріднимзоровим планом для створеннямонологів, допомагаютьдітямвибудовувати:
- Будовурозповіді,
- Послідовністьрозповіді,
- Лексико-граматичнунаповнюваністьрозповіді.
Мнемотаблиці -схемислужать дидактичним матеріалом в моїй роботі з розвиткузв'язного мовлення дітей. Я їх використовую для:
- збагачення словникового запасу,
- при навчанні складання оповідань,
- при переказаххудожньої літератури,
- при відгадуванні і загадуванні загадок,
- при заучуваннівіршів.
Роботу на заняттях з мнемотаблицямибудую в три етапи.
1 етап: Розгляданнятаблиці і розбір того, що на нійзображено.
2 етап: Здійсненняперекодуванняінформації, тобтоперетворення з абстрактних символів-сліввобрази.
3 етап: Післяперекодуванняздійснюєтьсяпереказказкиаборозповіді по заданійтемі.
Працювати з такими таблицями дуже зручно, діти із задоволенням запам'ятовують вірші, переказують тексти, будують розповіді. Етап автоматизації та диференціації звуків проходить набагато цікавіше і результативність корекційної роботи зростає. Деякі свої напрацювання хочу показати вам.