Вихователь Шадріна Ю.В.
Тип заняття за способом організації – фронтальне.
Вид заняття - інтегроване.
Освітні лінії. Екопростір розвитку дитини (соціальний світ)+ художнє образотворення.
Тема. Ознайомлення з святом Різдва. Оздоблення різдв*яного пряника.
Мета: продовжувати формувати знання дітей про народознавчий календар українців. Розширити знання малят про святкування Різдва у родині. Ознайомити з атрибутами свята, основами кулінарного декорування. Формувати вміння дітей використовувати традиційні та нетрадиційні техніки, засоби, матеріали для прикрашати (оздоблення) Різдв*яного пряника. Сприяти розвитку пізнавальних інтересів, психічних процесів – уяви, уваги, творчості, базових якостей. Виховувати емоційно-ціннісне ставлення до українських традицій, свят, обрядів.
Матеріали, засоби, обладнання: ТЗН – ноутбук, відеоролик,кулінарні мішечки, харчова фарба, Різдв*яні пряники, пазли, атрибути – Різдв*яна зірка, Дідух, ялинка, гномики, святкові коробочки.
1. Етап комунікативної діяльності.
Вихователь здивовано розглядає ігрову кімнату. Розводить руками
- Малята, я сьогодні зайшла у нашу групову кімнату і не впізнала її.
Вихователь вступає у полілог з дітьми. Діти стоять півколом біля вихователя.
- А ви її впізнали? (відповіді дітей)
- Що нове з*явилося у груповій кімнаті? (відповіді дітей)
Вихователь активізує мовлення дітей, запитуючи: «А що помітив …», «А ти погоджуєшся з думкою….», «У кого є інша думка?»
- А можливо з*явився чарівник і перетворив нашу ігрову кімнату на казкову? (відповіді дітей).
- А хто може бути чарівником? (відповіді дітей)
- А хто думає інакше?
- А яка зараз пора року? (відповіді дітей).
Мікропідсумок. Дійсно, малята, зараз пора року зима. А зиму у народі називають чарівницею, бо приходить вона не тільки з снігом, а з веселими святами, подарунками.
Вміє вона чаклувати,
сніг – у воду перетворяти,
подарунки оживляти,
в ігри дітей закликає грати,
та цікаві сюрпризи всюди ховати.
Пропоную і нам із зимою пограти,
Сюрпризи, а можливо й подарунки від зими відшукати.
2. Етап пізнавальної діяльності.
Вихователь зацікавлено говорить…та запрошує дітей до пошуку.
Ходімо шукати.
Можливо це будуть ігри,
а можливо - чарівні предмети.
Нумо швиденько їх пошукаємо
Та сюрпризи або назви предметів ми відгадаємо!
Діти шукають сюрпризи, коробочки. Знаходять їх.
Вихователь.
Супер! Молодці, малята.
Коробочки ви знайшли - такі яскраві, цікаві!
Пропоную розглянути їх!
О! Та вони - іменні!
Тому що на кожній коробочці – ваші фото.
- А чи хочете ви дізнатися що у таких незвичних коробках ? (відповіді дітей).
Вихователь.
Пропоную Вам, малята взяти коробки, на яких є ваші фото. Домовитися, хто буде відкривати коробку, а хто буде допомагати. Нагадую правила відкриття коробки.
Не рвати і не шматувати,
А легенько папір надірвати
Та коробку відкрити,
Подивитися, що у ній є
Та здогадатися, що потрібно зробити.
Діти об*єднуються у групи для виконання завдання.
Вихователь. Пропоную цій групі малят працювати на килимку, іншій групі малят – біля ….. , а іншим дітям виконати завдання потрібно біля …..
Дидактична гра “Склади з частин ціле”
- Ну що, справилися? Молодці.
- Що це за предмети ви склали? Можливо ви знаєте їх назви?
Запрошую вас розглянути пазл, який склали …………….
- Це, діти, Різдв*яна зірка. Вона має незвичну форму. Подивіться.
А тепер розглянемо, що склали …………………….
- А цей предмет називається Дідух.
Вихователь показує і розповідає дітям.
Традиційно для виготовлення дідуха використовують колоски зернових культур, зокрема:
Пшениця: Символізує достаток і багатство.
Жито: Вважається символом родючості землі.
Овес: Символізує силу і здоров'я.
Ячмінь: Асоціюється з достатком і добробутом.
Крім колосків, для декорування дідуха можуть використовувати різноманітні природні матеріали:
Сухоцвіти: Лаванда, ромашка, волошки та інші доповнюють композицію і надають їй особливого шарму.
Стрічки: Червоні, сині, жовті стрічки символізують український прапор і є оберегами.
Часник: Захищає від нечистої сили.
Горіхи: Символізують достаток і довголіття.
А ця группа дітей виклала Різдвяний вінок – символ тепла і затишку.
Вихователь показує різдв*яний вінок і розповідає.
Різдвяний вінок – це традиційна новорічна прикраса, яка приносить в оселю атмосферу свята та затишку. Його виготовляють з різних матеріалів, кожен з яких має своє символічне значення.
Основні матеріали для різдвяного вінка:
Хвойні гілки: Ялина, сосна, ялівець – найпопулярніші варіанти. Хвоя символізує вічне життя і оновлення.
Гілки інших дерев: Можна використовувати гілки верби, калини, горобини. Вони додають вінку природної краси і символізують різні аспекти життя.
Ягоди: Шипшина, калина, горобина – яскраві ягоди надають вінку святкового вигляду і символізують плодючість.
Шишки: Додають вінку об'єму і текстури, символізують достаток і силу.
Сушені фрукти: Апельсини, лимони, яблука – надають вінку приємного аромату і символізують достаток.
Прянощі: Кориця, гвоздика, аніс – додають вінку пряного аромату і створюють святкову атмосферу.
Стрічки: Сатинові, атласні, льняні стрічки різних кольорів додають вінку елегантності і можуть бути використані для створення петельки для підвішування.
Декоративні елементи: Штучний сніг, дзвіночки, фігурки тварин, зірки, кулі – додають вінку індивідуальності.
- Здогадалися, малята, з яким святом пов’язані ці всі предмети?(Відповідь дітей)
- Хто думає по іншому?
- А як міркує ….
Вихователь. Всі ці предмети - народні атрибути свята, яке називається Різдво. Повторіть назву свята.
- Назвіть атрибути Різдва?
Вихователь. А тепер пропоную вам відео про це свято подивитися.
https://youtu.be/KG4LWulHeNM?si=isTHVOpvick6BxiC
Мікропідсумок. Це свято святкують не тільки у кожній родині, але й у цілому світі. Різдво дарує людям тепло, радість та любов одне до одного. Напередодні свята люди прикрашають свої домівки, створюючи гарний настрій, готують смачну вечерю та випікають різні смаколики. В цей день всі дарують один одному подарунки.
- А ви любите отримувати подарунки?
- А дарувати? (відповіді дітей)
3. Етап перетворювальної діяльності.
Зараз я запрошую вас до казкової, художньої, творчої, Різдв*яної майстерні.
Розгляд майстерні. Звучить музика.
- Подивіться як тут гарно, казково та ще й музично.
- Що ви побачили тут цікавого та незвичайного?
- Чи зможемо ми стати майстрами у Різдв*яній майстерні?
(відповіді дітей)
- А щоб почати творити,нам потрібно одягнути костюми майстрів.
Діти одягають костюми.
Вихователь. Які ви гарні! Справжні майстри.
Вихователь. Пропоную вам, малята, ще з одним атрибутом Різдва познайомитися – Різдв*яним пряником. Його дарують рідним, близьким людям або друзям.
Підійдіть до мене і розгляньте, якими бувають Різдвяні пряники. Різдв*яні пряники бувають різної форми – у вигляді ялиночок, сніговичків, звірят. Їх декорують різними візерунками за допомогою харчової мастики. Нагадую, що кожен візерунок, малюнок можна намалювати за допомогою крапок, мазків, різних видів ліній – прямих, хвилястих, замкнутих.
Розгляд зразків-пряників (розмір,колір,форма)
- Які кольори ви бачите на пряниках?
- А якої форми пряники?
- А на що схожі?
- На яке свято їх дарують?
Вихователь. Сьогодні я пропоную вам прикрасити прянички за допомогою кондитерських мішечків та кольорової кулінарної мастики.
Показує кондитерські мішечки та кулінарну мастику.
Вихователь. А у майстрів повинні бути вправні руки і пальці. Пропоную їх трохи розім*яти, щоб творити й чаклувати.
Нейрогімнастика.
Руки підготовлені до творчої праці. Їх ще необхідно вологими серветками витерти. І я свої руки витру.
Діти витирають руки
Показ та пояснення
Вихователь. Пропоную вам подивитися, як мої пальці вправно малюють та декорують поверхню пряника. Тримаю кондитерський мішечок у правій руці, обережно нажимаю кондитерський мішечок, щоб з його носика з*явилася мастика. Ось так! А потім пригадую, як з крапок, мазків, ліній – прямих, хвилястих може з*явитися малюнок. Я сама придумую малюнок, адже я майстер. Подивіться, який візерунок на поверхні пряника вийшов. Мені подобається, а вам?
Вихователь. А тепер і вам пропоную роботу розпочати і створити свій малюнок, адже ви – справжні майстри-чарівники.
Робота дітей
4. Етап оцінно-контрольної діяльності.
Поціновування дитячої праці. Які гарні Різдв*яні пряники у вас вийшли. Пропоную їх розглянути.
- Вам подобаються?
- Супер! Як ви всі старалися.
- Який малюнок намалював ….
- А ……
- А що означає візерунок, який намалював ……….
- Чи сподобалося вам сьогодні бути майстрами?
- А що нового ви сьогодні дізналися?
- Що вам було сьогодні найлегше виконувати?
- Що ви приємне чули?
- Чи цікаве бачили?
- А яка мастика була на дотик?
- Що запам’яталось вам сьогодні найбільше?
- Оцініть за допомогою пальчиків рук нашу творчість.
- А кому ви пряники подаруєте?
- Супер! Молодці!
- Прошу костюми чарівників-майстрів зняти, акуратно їх у шафи покласти. Тому що зимові свята тільки розпочалися, а у ролі майстрів ми ще будемо довго, протягом всієї зими.
Соціальний світ: хто поряд зі мною.
«Про права граючись»
Вікова категорія - старший дошкільний вік.
Вихователь Шитюк Валентина Володимирівна
Мета: розвивати допитливість , бажання пізнавати світ, вміння аналізувати ситуації казкових героїв з погляду прав дитини, висловлювати свої думки; пояснювальне мовлення, пам’ять, образне мислення; продовжувати розширювати знання дітей про їх права , що відображені у «Конвенції про права дитини», використовуючи казкових персонажів; збагачувати словник лексикою з правової сфери діяльності людини; спонукати дітей до розуміння моральних якостей і вчинків героїв казок ; виховувати доброзичливість, чуйність, готовність прийти іншим на допомогу.
Матеріали і обладнання: дидактична гра «Мої права», Казкова книга прав, три контейнери, крупа, маски героїв, уривки казок, скринька з дзеркалом, будівельний матеріал, дидактична гра «Приготуємо борщ і вареники» , листівки.
Хід заняття
1. Сюрпризний момент
- У мене в руках чарівна скринька, а вній ви побачите найцінніший скарб планети Земля. Зазирніть у скриньку, кого ви побачили? (себе у дзеркалі)
- Так , бо дитина – це найбільше багатство. І всі ви повинні жити щасливо. А хто вам допомагає бути щасливими? (дорослі, ваші права)
- А де записані права дітей? (у документі «Конвенція ООН про права дітей»
2. Дидактична гра « Мої права»
- Давайте пригадаємо ваші права за допомогою гри та умовних позначок.
3. Мотиваційний момент
- А як ви гадаєте , а казкові персонажі мають права? Де вони записані? (У казковій книзі прав)
- Але сталася біда: Баба Яга розкидала сторінки з книги по лісу , залишилася тільки обкладинка.
- Допоможемо казковим героям розібратися з їх правами й зібрати всі сторінки книги прав?
- А в казкову країну ми потрапимо за допомогою чарівних слів: «Покрутились, повертілись , у казковій країні зупинились.»
4. Право на життя
На пеньку маски Лисички і Колобка.
- З якої вони казки? Що зробила Лисичка з Колобком? Яке право порушила?
- Як можна виправити цю ситуацію, щоб не було порушено право Колобка на життя? (Колобку не сідати на язик, утекти, покликати на допомогу, запросити Лисичку в гості і нагодувати)
Інсценізація казки «Колобок запрошує Лисичку в гості»
- Отже, всі мають параво на життя і свободу.
- А де ж сторінка? ( за ялинкою)
- Вкладаємо в книгу. Перша сторінка є !
5. Право на медичне обслуговування
- Йдемо далі. Ой , дітки , а хто це в гніздечку під ялинкою? (качечка)
- А , що це з нею трапилось ? Чому не полетіла в теплі краї? (зламала ніжку)
- То з якої вона казки? («Кривенька качечка»)
- А бабуся з дідусем лікували її? То яке право вони порушили? (на медичне обслуговування)
- До якого лікаря треба було звертатися, щоб лікувати тварин, птахів ? ( ветеринар)
- Як ми можемо допомогти качечці? (перемотати лапку , щоб зрослася)
- Молодці! Бо всі мають право на медичне обслуговування.
- А щоб ви були здорові зробимо з вами зарядку.
6. Фізкультхвилинка
Руки в сторони , та вгору ,
На носочки піднялись.
Підніми голівку в гору
Й на долоньки подивись.
І на право, і на ліво,
Щоб нічого не боліло.
Присідати ми почнемо,
Добре ноги розімнемо.
Пострибали, пострибали,
Раз – присіли, другий – встали.
7. Право на житло
- А хто це плаче?(театралізація казки «Зайчикова хатка»)
- Що сталося? З якої казки ? Яке право порушила Лисичка? ( на житло і недоторканість)
- Як допомогти Зайчику і Лисичці, бо й Лисичка має право на житло? (побудувати хатинку)
- З чого будують будинки? (З цегли , дерева) А ми побудуємо з будівельного матеріалу.
Будівельна гра «Будинок для Лисички»
8. Право на харчування
- Що це за посуд? Чий він ? З якої казки? («Лисичка та Журавель)
- Чому посварилися? Яке право порушено? (право на харчування)
- Як ми їх помиримо? (приготуємо обід)
Дидактична гра «Приготуємо борщ і вареники»
9. Право на турботу та любов
Фрагмент мультфільму з «Попелюшки»
- Яка це казка? Яке право порушила мачуха? (на турботу , любов, непосильну працю)
- Допоможемо Попелюшці перебрати крупи (сортування круп)
- А , що порадимо мачусі? (ставитися до всіх дочок однаково, бо всі мають рівні права; не залучати до важкої праці)
10. Рефлексія
- Залишимо книгу прав казковим персонажам, а самі будемо повертатися додому.
- А дорослі мають право на любов? (так)
- То ж давайте подаруємо батькам частинку своєї любові(сердечка, виготовлені дітьми)
Наталія ГАРБАРЧУК.
Екопростір розвитку дитини.
Соціальний світ.
Ознайомлення з Державними символами України