З досвіду роботи Валентини ШИТЮК
Формування комунікативної компетентності у дітей середнього дошкільного віку
Тема: Складання розповіді за зразком вихователя
Мета:
• зв’язне мовлення: вчити дітей складати розповідь від 1-ї особи за зразком вихователя і структурно-синтаксичною схемою;
• граматика: стимулювати вживання повних речень;закріплювати вміння будувати прості та складні речення зі сполучником і, вживати іменники з прийменниками (від,на,до);
• словник: активізувати словник дітей словами-ознаками предметів(золотаві,помаранчеві,багряні),узагальнюючими словами(різнокольорові, барвисті, різнобарвні);
виховувати інтерес до природного довкілля,бажання допомагати іншим.
Матеріал: засушене листя у вазах, підставках, відеозапис розповіді листочка, пеньочки з предметними картинками для роботи в групах, їжачок.
Хід заняття:
1. Ігровий момент:група прикрашена різнобарвним листям у вазах,підставках.
В.:Дітки,подивіться навкруги,хто це побував у нашій групі й так її прикрасив?
Осінь в гості завітала,
Всі листочки пофарбувала.
2. Мовна гра «Якого кольору листочки?»
В.:Якими кольорами Осінь розфарбувала листочки?(Жовті,золотаві,червоні,багряні)
В. А як сказати одним словом,які листочки?(Різнокольорові,різнобарвні,барвисті)
3. Дихальна вправа «Вітер-вітерець»
В. А коли дме осінній вітерець,листочки вміють шелестіти.
(Короткий вдих-короткий видих,короткий вдих-глибокий видих,глибокий вдих-глибокий видих)
4.Артикуляційна гімнастика
В. А наш язичок схожий на листочок? Він вирішив перевірити,яка сьогодні осіння погода?(Спочатку визирнув кінчик язичка з будиночка,потім весь,подивився вгору на небо,вниз на землю,вліво,вправо та й прицмокнув,зрадівши гарній погоді)
5. Промовляння чистомовки
В. Язичок хоче нам допомогти чітко і виразно розповісти віршик про красу осінньої природи.
Ах-ах-ах—в парках і садочках,
Ви-ви-ви—на доріжки й трави,
Ки-ки-ки—падають листочки,
Ві-ві-ві—буро-золотаві.
6. Відеозапис розповіді осіннього листочка:
«Я золотий осінній листочок.Я жив на високому клені.Мене зірвав стрімкий вітер.Я довго мандрував,доки не потрапив до лісу.Там я зустрівся з лісовими листочками.Ми потоваришували і разом утеплили мурашник на зиму.»
Все у шати одягає.
7.Бесіда за змістом:
--Якого кольору був листочок?
--На якому дереві жив?
--Хто його зірвав?
--Куди потрапив?Кого зустрів?
--Кому допоміг?
8. Дидактична гра «Якби я був листочком…»Робота в парах за предметними картинками (на пеньочках):
--На якому дереві хотів би жити?
--Куди хотів би полетіти?
--З ким зустрітися і кому допомогти?
9.Фізкультхвилинка з листочками
Жовта осінь тут ходила,
На листочки нас перетворила:
Жовті та багряні,червоні,золотаві.
На деревах шелестять:ш-ш-ш
І за вітерцем летять.
Покружляли,полетіли і на землю тихо сіли.
10. Обговорення структурно-синтаксичної схеми розповіді (де жив листочок? куди заніс його вітерець? з ким зустрівся листочок? кому допоміг?)
11. Складання розповіді вихователем.
Мотивування до розповіді дітей.
Розповідь дітей (4-5 дит.)
12. Рефлексія
-Що ви сьогодні складали? Від чийого імені вели розповідь? Куди подорожували? Кому допомагали? Що запам’яталось?
Тож давайте нашими листочками вкриємо і зігріємо їжачка у нашій групі.
З досвіду роботи Тетяни НЕДАШКОВСЬКОЇ
Освітня подорож "На гостини до пані Осені"
Мета :
Зв`язне мовлення: сприяти розвитку вмінь дітей складати розповідь за мнемо таблицею «Щедра осінь-чарівниця»; відповідати на запитання різного характеру, спонукати складати речення за картинками. Активізувати мовлення дітей, використовуючи словесні ігри, мультимедійні засоби. Розвивати уміння уважно слухати себе та інших.
Словник: збагачувати словник прикметниками ( словами-ознаками, словами-властивостями), дієсловами (словами - дії), іменниками.
Звукова культура: формувати правильну звуковимову за допомогою артикуляційних вправ, чистомовки. Вправляти у вимові звуків «д», «ж», «ч». Розвивати фонематичний слух та формувати правильне мовленнєве дихання. Удосконалювати відчуття ритму.
Продовжувати знайомити дітей з особливостями сезонних змін у природі, в житті людей. Розвивати пам'ять, увагу, уяву, творче мислення. Виховувати любов до природи рідного краю, працьовитість, бажання допомагати дорослим,зосередженість.
Попередня робота: екскурсії в парк, спостереження в природі, хвилинки листування; збирання природного матеріалу; відгадування загадок про осінні явища, про овочі; залучення дітей до театралізації улюблених творів, читання віршів, оповідань, вивчення прислів’їв.
Матеріали: ноутбук, піктограма, осіннє листя, листочки-сюрпризи (картки), коктельні трубочки, площинні гарбузові зерняти (з малюнками артикуляційних вправ); велика вантажівка – іграшка, корзини, ящики, пластмасові овочі. Аркуш – таблиця, картки-малюнки для мнемотаблиці, смайлик (частинками), пиріжки, сік.
1. Етап комунікативної діяльності. Етап спілкування.
Звучить пісня про осінь.
Діти вітаються з гостями.
Чути звук повідомлення.
- Діти, чи знайомий вам цей звук?
- Що це за звук?
Відповіді дітей.
- Так, це прийшло голосове повідомлення.
- Як ви гадаєте, від кого воно?
Відповіді дітей.
- Це повідомлення від Осені:
«Любі малята, запрошую вас у свої володіння, а саме куди, дізнаєтесь, коли розгадаєте зашифроване послання».
- Діти, погляньте, куди ж запрошує нас осінь?
Діти розглядають піктограму і розшифровують.
«Діти, прийдіть на город».
- То що, малята, приймаємо запрошення осені?
Гляньте, ось видніється стежка з листя.
Розгляньте уважно, з яких дерев це листя?
Відповіді дітей (з дуба, з берези, з липи, з клена, з тополі).
- Подивіться, які ж вони гарні, ніжні.
Осінь загадкова пора!
Коли ми листя розгорнемо, сюрпризи-листочки знайдемо.
Спробуйте трубочками здути листя.
Дихальна вправа «Роздуємо листя» (за допомогою коктельної трубочки).
( Діти знаходять листочки з малюнками-підказками).
- Осені буде приємно почути від вас компліменти.
Погляньте кожен на малюнок і скажіть, яка осінь?
Словесна гра «Яка осінь?» (діти підбирають слова-ознаки).
Відповіді дітей ( осінь похмура, дощова, вітряна, золота, щедра, багата, грибна і т.д.).
- Діти, мабуть вже недалеко і город?
Бачу, попереду гарбуз розгубив свої зернята, але ж вони теж не прості, а чарівні, хочуть з нами погратись.
На кожній зернинці зображена вправа, яку ви можете виконати ротиком, язиком.
Тож , зернята піднімайте, гарбузу їх повертайте.
Кожен візьміть по декілька зерняток. ( на зернятках малюнки артикуляційних вправ).
Артикуляційні вправи («трубочка», «лопатка», «голочка», «парканчик», «варення», «щіточка», «годинник», «коник», «віконечко» і т.д.).
Діти виконують вправи і встромлюють зернятка в гарбуз.
- А ще я пропоную пригадати і промовити разом чистомовку:
Ду-ду-ду, на город я вас веду,
Жу-жу-жу, урожай вам покажу,
Жай-жай-жай, в нас багатий урожай,
Чі-чі-чі, всі корисні овочі.
2. Етап пізнавальної діяльності. У путь вирушаємо, цікавінки про про пані_Осінь збираємо!
- Діти, зверніть увагу на город. Як бачите, ще не зібраний урожай.
Присядьте і пригадаємо, як збирають овочі.
Словесна гра «Як збирають овочі» (підбирають слова-дії ).
(Мультимедійна гра).
- Діти, але будьте дуже уважні, ми будемо дивитися, міркувати і відповідати на запитання: «Що роблять?».
- Отже, діти, скажіть мені, будь-ласка і покажіть, як збирають овочі?
Відповіді дітей з імітацією (зрізують, викопують, зривають, висмикують).
- А тепер пропоную вам пограти і овочі в кошики зібрати.
Що ми будемо, дітки, робити? (Грати, збирати).
Гра «Збери овочі».
- Отже, ми з вами погрались, сили набрались.
А тепер пропоную знову про овочі згадати і їх властивості назвати.
Сідайте зручно.
Словесна гра «Різні овочі бувають» (Мультимедійна гра).
(Якщо овочі достигають рано, як їх називають? – ранні, якщо їх морозять, то які вони? – морожені і т.д.)
- Розумники мої! Молодці, малята!
Осінь запросила нас на город і показала, яка вона щедра і працьовита.
Давайте, осінь порадуємо і розкажемо про неї.
Але, спочатку пропоную заповнити разом ось цю таблицю, за допомогою якої ми спробуємо скласти розповідь «Щедра осінь-чарівниця».
Складання дітьми мнемотаблиці.
На столі лежать картинки для складання мнемотаблиці.
Вихователь запитує, а діти відповідають і шукають відповіді-картинки, поміщаючи їх у таблицю.
Запитання: «Яка прийшла пора року?», «Які овочі дозрівають на городі?», «Хто доглядає за овочами?», «У що збирають урожай?», «Де продають овочі?», «Які страви готують з овочів?».
- Пропоную в пальчикову гру пограти, яка осінь пригадати.
Пальчикова гра «Осінь» (Під звукозапис).
3. Етап перетворювальної діяльності.
- А тепер розгляньте таблицю, поміркуйте, хто хоче за цими картинками скласти свою розповідь?
Складання розповіді дітьми «Щедра осінь-чарівниця» за мнемо- таблицею.
- Молодці! Гарні розповіді в нас вийшли!
4. Етап оцінно-контрольної діяльності.
- Як ви думаєте, Осені сподобались ваші розповіді?
Ви всі були активні, всі розповідали, чи всі слова-дії і слова-ознаки до овочів підібрали?
Щоб дізнатись, чи гарно ми працювали, нас Осінь картинку подарувала, але її не склала. Ану ж , складіть, що нам осінь прислала?
Діти викладають з частинок смайлик.
- Отже, Осінь задоволена, вона прислала нам смайлик.
Куди запросила нас осінь?
В які ігри сподобалось грати?
Чи сподобалась вам наша подоріж?
Ви мої розумники!
А хто працює, той смакує!
Пригощайтесь смачними пиріжками і соком від Осені!
Вже нам час назад до дитсадка повертатися,
Враженнями про подорож поділитися.
З досвіду роботи Людмили КРИВЧУК
Заняття з комунікативно-мовленнєвого розвитку. Переказ казки "Курочка Ряба"
Мета: розвивати увагу, мислення, пам’ять, мовл. дихання, дрібну моторику,
звʼязне мовлення; вчити слухати, розуміти та відповідати на запитання про те, що сприймається зараз: «Хто це?» , « Що це?»; переказувати казку за запитаннями дорослого, за допомогою театру іграшки;
граматика: формувати вміння будувати прості речення з прийменниками (в, на, під);
звукова культура:вправляти у звуконаслідуванні ( „ ко - ко - ко”, „пі - пі - пі”, „тук - тук - тук”, „а - а - а ”); спонукати дітей емоційно відгукуватися на події, які відбуваються у казці; виховувати інтерес до УНТ.
Матеріали: пір’їнки, театр іграшки « Курочка Ряба» , хатинка, кошик з печивом, іграшки - ялинка, стіл, лава.
I Етап комунікативної діяльності. Етап спілкування
~ Ігровий момент - діти знаходять на килимку пір’їнки
- Що це ми знайшли?
- А хто міг загубити ці пір’їнки?
- Давайте ми почекаємо хазяйку пір’їнок, а поки будемо її чекати трохи пограємо з пірʼїнками.
~ Дихальна гімнастика „Пірʼїнка“
Глибоко вдихнем, малята
І пір’їнку здуємо.
Діти тримають пір’їнку на долоні. Вихователь описує її ( біленька, легенька, пухнаста) і пропонує подути так, щоб вона полетіла.
II Етап пізнавальної діяльності
~ Дидактична гра „ Хто в хатинці живе?“
- Малята, погляньте, а он стоїть хатинка. Давайте подивимося, хто в ній живе (дістає курочку)
- Хто це ?
- Так, це наша курочка, вона дуже зраділа, що ми допомогли знайти її пір’їнки. Давайте повернемо курочці її пір’їнки (діти кладуть пір’їнки у гніздечко)
- Курочка каже „ Ко - ко - ко“ - дякую
- Як курочка розмовляє?
- Давайте разом скажемо „ко - ко - ко“
- Подивимося, хто ще в хатинці живе
- Хто це? (показує діда)
- А це хто? (показує бабу)
- А ще з ними разом живе, хто це? (показує мишку)
- Мишку знать всі давно, вона їсть крихти і зерно. І по-своєму вона розмовляє: „пі - пі - пі“: Давайте скажемо, як мишка розмовляє
- Тут в будиночку ще щось є, що це? (дістає молоток)
- Має він залізний ніс, дерев’яний хвіст, ще й вбиває: „ тук - тук - тук“. Давайте разом скажемо „ тук - тук - тук“
III Етап перетворювальної діяльності
~ Переказ казки
- А зараз послухайте і пригадайте казку з цими героями. Називається казка „Курочка Ряба“
(Переказ казки за запитаннями дорослого, за допомогою театру іграшки )
Жили були (дід) і (баба), і була у них (курочка Ряба). Знесла курочка (яєчко), непросте, а золоте. Дід (бив - бив)— не розбив, баба (била - била)— не розбила. Бігла (мишка), хвостиком махнула, яєчко впало і (розбилося). Дід (плаче), баба (плаче), а курочка кудахче. Не плач (діду), не плач (бабо), знесу я вам яєчко, не золоте, а (просте).
- Курочці дуже сподобалось, як ми розповіли казочку.
Вона хоче з нами погратись.
- Пальчикова вправа „ Вийшла курочка гуляти“
Вийшла курочка гуляти,
Щоб зерняток поклювати.
(Пальці скласти пучкою — це „дзьоб“. Не відриваючи лікоть від столу „дзьобом“ постукати по столу, підняти „голову“)
Щоб водиченьки попити
(Торкнутися „дзьобом“ столу, підняти „голову“,по клацати „дзьобом“— „проковтнути воду“)
І яєчко потім знести
(Показати яєчко яке знесе курочка двома долоньками)
Діду та бабі радість принести.
(Поплескати в долоньки)
-Поки з курочкою, ми, грались мишка десь заховалась.
~ Д/г „Хованки“
Діти з вихователем шукають і знаходять мишку
-Де заховалась мишка?
-Мишка в хатинці
Хоче мишка далі гратись, хоче ще десь заховатись.
(Діти закривають очі долоньками, вихователь в цей час ховає мишку)
-Де заховалась мишка?
-Мишка в гніздечку
-Мишка під столом
-Мишка під ялинкою
-Мишка на лаві
-Мишка на столі
-Мишка в шухляді
IV Етап оцінно - контрольної діяльності
- Які ми з вами молодці. І казочку розказали, і з курочкою і мишкою пограли.
-Як називалась казочка, яку ми розповідали?
-Хто зніс яєчко? Хто розбив яєчко?
-Як розмовляє курочка?мишка? Як плакали дід і баба? Як стукає молоток?
-Де живуть дід, баба, курочка і мишка?
Бабуся хоче пригостити вас з печивом.
З досвіду роботи вихователя Оксани РЯБОКОНЬ
Заняття з комунікативно-мовленнєвого розвитку «Переказ оповідання І.Січовика «Гарно бути добрим»
Мета.
Зв*язне мовлення. Формувати вміння дітей переказувати вперше почуте оповідання за частинами. Послідовно та виразно передавати його зміст.
Словник. Поповнювати словниковий запас слів дітей дієсловами.
Звукова культура мовлення. Учити розпізнавати звук «к» у заданих вихователем словах.
Виховувати у дітей емоційно-ціннісне ставлення до літературних творів.
Матеріал, обладнання, засоби: ТЗН – ноутбук, кошик з клубочками, котик іграшковий, ілюстрації за змістом літературного твору, відео https://youtu.be/ePJJXv8bpxs?si=xc-V25HRJc-L56E_
Орієнтовані методи і прийоми.
1. Етап комунікативної діяльності.
- Мотиваційно-ігровий момент «Кошик з клубочками».
- Розгляд, обстеження клубочків.
- Бесіда-міркування «Хто любить гратися клубочками?»
- Ігрова вправа на дихання: «Прокоти клубочок до котика»
2. Етап пізнавальної діяльності
- Знайомство з котиком, його зовнішнім виглядом, повадками, поведінкою.
- Артикуляційні вправи: «Смачне варення для котика», «Гострі зубки у кота».
- Ігрова ситуація з котиком «Запрошення до кінозалу».
- Перегляд відео https://youtu.be/ePJJXv8bpxs?si=xc-V25HRJc-L56E_
3. Етап перетворювальної діяльності
- Переказ оповідання вихователем.
- Переказ оповідання дітьми, об*єднаних у команди.
- Дидактична гра: Доповни речення» (збагчення словника дітей дієсловами)
- Дидактична гра: «Спіймай звук «к».
4. Етап контрольно-оцінної діяльності (за допомогою рефлексивних запитань)